Kütahya il merkezine uzaklığı 100 Km mesafede olup, ilçemize Tavşanlı istikametinden gelinebileceği gibi, Kütahya Çavdarhisar güzergahında gelinebilir. 

Emet 17 Ekim 1993 tarihinde 93 nolu Bakanlar Kurulu Kararıyla TERMAL TURİZM MERKEZİ ilan edilmiş. 10 bin nüfusa sahip şirin bir Anadolu İlçesidir. İlçe merkezinde üç tane kaplıca, bir tane yarı olimpik yüzme havuzu ve bir tanede açık havuz (akuvapark) bulunmaktadır. 

İlçemizde bu alanda hizmet veren  200 yataklı bir termal otel hizmet vermektedir. Bu otel çevresinde şu anda hizmet veren Anfi tiyatro, kır kahveleri, Spor ve sağlıklı yaşam için yürüyüş, koşu, bisiklet parkurları tenis kortları, voleybol, basketbol, çim ve halı futbol sahaları, park ve kamping alanları ile gelenlere hizmet vermektedir. 

Kaplıcalar, İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro-Klimatoloji Merkezi raporuyla  sularının sülfatlı, bikarbonatlı, kalsiyumlu, magnezyumlu, hipertermal  ve hipotonik özellikleri taşıdığı rapor edilmiştir. Her türlü romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde özellikle mide, bağırsak sistemi, karaciğer ve safra kesesi üzerinde kuvvetli etki bekleneceği sindirimi kolaylaştıran safranın salgılanmasını ve bağırsağa akımını hızlandıran etki yanı sıra bağırsak hareketlerini de düzenleyeceği bildirilmiştir.